Paslaptingasis koučingas: kaip atpažinti tikrą koučingo specialistą?

Taigi šįkart apie paslaptingai skambantį žodį „koučingas“.

Pirmą kartą šį žodį išgirdau iš ponaičio Roland Butkevič lūpų. Jis reklamavo ne tik koučingą ir kopyraitingą, bet ir skelbėsi konsultuojantis kitomis temomis, tokiomis kaip:

Menas, Amatai, Mada, Sodininkystė, Sveikata ir grožis, Verslas namuose, Interneto rinkodara, Investicijos, Vadovavimas, Prekyba, Marketingo strategijos, Tinklinė rinkodara, Naminiai gyvūnai, NT investavimas, Santykiai, Pardavimai, Seksualinis stiprinimas, Sportas, Kelionės, Internetas, Svorio kontrolė.

Ką šio paslaugų sąrašo skaitytojas gali pasakyti apie tokį žmogų? Na, tai visų galų meistras. Tiesa, pasigedau orlaivių pilotavimo, aitriųjų paprikų kryžminimo (nors čia gal prie amatų) bei spjaudymo į puspilnę puodynę temų.

Taip, tai buvo seniai, tačiau tai atmintyje išliko iki šiol. Ir iki šiol „koučingas“ asocijuojasi su kažkuo… na, kartais kalbant su labai senu žmogumi ir klausant jo pasakojamų istorijų apie tai, kaip jis kovojo Napoleono Bonaparto (taip, taip, to paties) vadovaujamame būryje, kuriame buvo tanko vadas ir vienu šūviu numušė penkis F-16 naikintuvus, tiesiog palinguoji galva ir nebesigilini. Nesinori įžeisti seno žmogaus, bet mintyse viską nurašai į visiškas senatviniu marazmu sužaliavusias pievas. Tai va, koučingas dėl Rolando ir asocijuojasi su tokiomis pievomis.

Tačiau, kiek žinau, tai yra pakankamai rimta sritis. Sritis, į kurią galima gilintis ir kurios nereikia iškart nurašyti. Sritis, kurioje dirba specialistai.

Specialiai paryškinau žodį „specialistai“, nes tik specialistai gali pakelti visos profesijos prestižą ir palaipsniui mažinti tą žalą, kurią savo veiklą prisidengdami žodžiu „koučingas“ jau padarė tokie, va, Napoleono Bonaparto „kariai“.

Tačiau kas yra koučingo specialistas? Kaip man, žmogui, kuris galbūt norėtų kreiptis į tokį, suprasti, kuris save koučeriu ar kouču vadinantis žmogus, iš tikro yra šios srities specialistas?

Visose ar bent jau absoliučioje daugumoje man žinomu sričių specialistu galima vadinti žmogų, kuris turi kažkokį pripažintą tos srities organizacijos sertifikatą ir yra baigęs tos srities mokslus.

Taigi pirmasis (o normalių specialistų siaubui ir paskutinis) mano žingsnis – paieškoti informacijos apie koučingo specialistus naudojantis populiariausia paieškos sistema.

Paieškos kriterijai – labai aiškūs: koučingo specialistas su prisistatymu, savo kvalifikacijos bei veiklos sričių aprašymu.

Paieškos rezultatų viršūnėje puikuojasi www.koucingospecialistai.lt, tarp kitko registruotas vieno iš šiame tinklalapyje pateikiamų koučingo specialistų vardu.

Sąraše daug gražių, kiek mažiau nelabai gražių nuotraukų ir trumpi specialistų aprašymai. Kadangi mano tikslas yra pasirinkti specialistą, tad labiausiai kreipiu dėmesį į išsilavinimo ir patirties skiltį.

Visą sąrašą galite rasti  čia.

Iš viso sąraše 49 pavardės.

Pacituosiu, kas rašoma grafoje ‚išsilavinimas ir patirtis“:

Profesionalus koučingo specialistas, specializacija – gyvenimo koučingas. ICF Global ir ICF Lietuva narys. Patirtis: virš 400 asmeninių koučingo sesijų, su virš 100 klientų. Tebestudijuoju Vilniaus Geštalt institute, Geštalt psichoterapeutų rengimo programoje (treti metai 5 metų programoje). – Puiku! Tačiau iškart kyla klausimas, jei tampu ICF nariu, jau savaime esu koučingo specialistas, ar dar ne? Kažkoks būtent koučingo sertifikatas tam reikalingas, ar ne? Bent jau man, tai neaišku.

Esu finansų srities specialistas. Nuo 2012 metų ICF sertifikuotas ACC lygio koučingo specialistas. – Nepykit, bet nesupratau, kam čia rašyti, kad žmogus yra finansų srities ekspertas. Kad sertifikuotas ICF – tai gerai, bet kodėl pirmiausiai paminima, kad žmogus yra finansų srities ekspertas? Aš ieškau lyg ir koučingo eksperto, bet šiam specialistui matyt svarbiau yra finansų eksperto kvalifikacija, nes koučingo specialistų tinklalapyje pirmiausia mini ne koučingą, o finansus. Tokia pačia dvasia galima parašyti, kad kažkada buvo baigta pradinė, o vėliau ir vidurinė mokykla.

Sociologijos bakalauras, NLP praktikas, ilgametė patirtis versle (pardavimai), dirbant su žmonėmis. – Va ir konfūzasLyg ieškojau koučingo, o čia kažkoks NLP. Iš karto kyla klausimas – NLP=koučingas? „Praktikas“ – čia sertifikatas, patirtis, pašaukimas ar Dievo dovana?

Didelį įspūdį paliko šis išsilavinimo ir patirties apibūdinimas: lengvosios pramonės inžinierė. Teko susidurti su verslo bei asmeninio gyvenimo sunkumais, atsakymų pradėjau ieškoti: psichologijos, marketingo vadybos magistrantūros studijose, daugybėje kursų ir seminarų, pradedant stipraus mąstymo technikos įvaldymu, asmenybės ugdymu ir baigiant konsultaciniu koučingu.

Skaitau ir valaus riedančias ašaras. Žmogui teko susidurti su verslo ir net asmeninio gyvenimo sunkumais!!! Kokioje daugybėje sričių žmogus ieškojo verslo ir asmeninio gyvenimo sunkumų sprendimo! L Ir psichologijos, ir vadybos, ir mąstymo technikos, ir, pabrėžiu, BAIGIANT konsultaciniu koučingu.

Tik man nesinorėtų eiti konsultuotis pas lengvosios pramonės inžinierę, nepateikiančią jokios informacijos apie savo, kaip koučingo specialisto, kvalifikaciją… Smagu (na gi ne aš susidūriau su sunkumais, o kitas, reiškia, man smagu), kad ji susidūrusi su sunkumais ir ieškojo išeičių, bet nuo to žmogus negali būti pradėtas vadinti specialistu. O ir koučingas buvo tik BAIGIANT. Taip ir norisi palikti tokio aprašymo autorių toliau nusibaiginėti…

Aukštasis universitetinis, pedagoginis ir koučingo specialistas – was ist das? Bandysiu logiškai išskaidyti visą kratinį. Aukštasis universitetinis. Pedagoginis – ko gero, galima spėti, kad universitete ir buvo mokomasi pedagogikos. Koučingo specialistas – chm… čia pats juo apsiskelbiu ar kaip?

2011-2012 siekiau koučingo specialisto kvalifikacijos pagal ICF patvirtintą programą „Leader as a coach“. Nuo to laiko profesionaliai koučingą naudoju tiek darbe, tiek dirbdama su klientais. – Žinokite, taip ir pasidarė smalsu – siekė siekė du metus, o ar pasiekė, ar taip ir liko nepasiekta – nesupratau… J Bet pozityvu – žmogus siekė. Bet, matyt, susidūrė su verslo ir asmeninio gyvenimo sunkumais. O gal ir pasiekė? Kaip ten dabar madinga sakyti užjūrio kalba – who knows?

Taigi, kad būtų dar smagiau, sumaniau padaryti gebėjimų ir siūlomų temų statistiką. Duomenys iš tinklalapio koučingospecialistai.lt imti 2015 metų balandžio pabaigoje. Tad jeigu nuo to laiko kažkas pasikeitė, atleiskite už neatitikimus.

koucingo_temos

 

Kelios mano mintys iš šios statistikos.

Labai džiaugiuosi, kad tokiomis temomis, kaip suicidinės mintys bei seksualinė prievarta konsultuoja tik vienas žmogus. Ir jis, sprendžiant iš aprašymo, yra psichoterapeutas.

Tačiau čia ir vėl kyla sumišimas – ar psichoterapeuto kvalifikacija reiškia, kad jis yra koučingo specialistas? Jeigu žmogus yra koučingo specialistų sąraše, tai darau išvadą, kad koučingo bendruomenė jį pripažįsta kaip koučingo specialistą. Tad galiu eiti pas bet kurį psichologą ar psichoterapeutą ir jo prašyti koučingo konsultacijos?

Depresija. Net 9 žmonės skelbiasi galintys padėti šiuo klausimu. Iš jų tik 3 turi psichologo ar psichoterapeuto kvalifikaciją. Kas yra kiti 6?

Su Andriumi Olechnovičiumi šiuo atveju dar dedu klaustuką – aprašyme skelbiasi, jog studijuoja psichoterapiją. Ir tai neaišku – argi psichoterapijos studijavimas leidžia bent jau kvalifikuotai diagnozuoti depresiją? Nežinau, bet pats neičiau ir kitiems nesiūlyčiau būti bandomąja pele studentui.

Gal kas gali paaiškinti kokiu būdu depresiją diagnozuoja ir jos įveikimo klausimas konsultuoja pirmųjų Lietuvoje koučingo magistrantūros studijų studentas bei mano jau anksčiau minėta lengvosios pramonės specialistė, kuri tik BAIGDAMA atrado koučingą?

O kuriuose iš kursų pedagogikos specialistė išmoko diagnozuoti bei konsultuoti depresijos klausimais? „Svajonių alchemija“, „Veidrodžių karalystėje“ ar „Moteriškumo galia“? Kaip matau, tai išties visos labai artimos depresijos temai „mokyklos“.

Nors gal ir viskas suderinama – nueinu pasikonsultuoti dėl depresijos ir įgaunu moteriškumo galios, kurią puikiai galiu panaudoti veidrodžių karalystėje, uostydamas kurse „Svajonių alchemija“ pasigamintus miltelius.

Ir prašyčiau nenaudoti šios mano idėjos be mano sutikimo. Galiu nebrangiai perleisti autorines teises į ją!

Dar visai smagu būtų Raudondvario plente ar kitoje sutartoje vietoje su žmogiškųjų išteklių valdymo bei bendrųjų kompetencijų specialiste pasikonsultuoti dėl nemigos. Jeigu pasisakyčiau, kad esu vienišas tėtis ar kokis kitoks socialinės rizikos asmuo, kaina būtų tik 10 eurų. Kartu galima būtų pasikonsultuoti ir dėl streso bei seksualinių problemų.

Ir ar tikrai normalu, kad NLP specialistu besiskelbiantis žmogus gydo valgymo sutrikimus? Nepykite, bet paklausiu – jeigu jau gydo valgymo sutrikimus, tai gal gali pakonsultuoti ir dėl tuštinimosi problemų? Na, pavyzdžiui, prieš svarbų pokalbį darbe mane ištinka obstipacija. Ar čia gali padėti toks specialistas?

Gerbiami paminėtieji koučingo specialistų sąrašo dalyviai, nepykite už kartais gal ir perdėtą ironiją, bet čia dar labai švelniai parašiau, kaip vis tik kai kurie aprašymai atrodo iš šono. Jeigu tai sakyčiau ne taip švelniai, tai yra toks madingas angliškas posakis, kuris sudarytas iš dviejų sujungtų žodžių, kurių vienas lietuviškai skamba kaip „jautis“, o kitas – kaip jo virškinimo produktas.

Baigdamas šį trumpą savo paieškų aprašymą norėčiau išdėstyti šiokius tokius savo subjektyvius patarimus tokių sąrašų sudarytojams:

  • Labai aiškiai įvardinkite, kas yra koučingo specialistas. Kokių organizacijų ir kokie sertifikatai klientui leistų tuo įsitikinti? Kur galima patikrinti sertifikato tikrumą? Frazė „Sertifikuotas Koučeris-praktikas“ atrodo tiek pat rimtai, kaip didžiosios Lietuvos gyventojų dalies turima krepšinio trenerio – teoretiko kvalifikacija.
  • Labai aiškiai pasakykite, ar profesionalus psichologas ar psichoterapeutas gali būti vadinamas koučingo specialistu ir teikti koučingo konsultacijas? Čia grįžtame prie pirmo punkto.
  • Labai aiškiai pasakykite, ar koučingas yra tas pats, kad NLP. Jeigu taip, tai taip ir rašykite – koučingo ir NLP specialistų sąrašas. Jeigu tai skirtingi dalykai – nedėkite tik NLP specialistų į koučingo specialistų sąrašą. Iš 43 žmonių, apskritai kažką parašiusių apie savo kompetencijas, net 16 mini NLP. Kai kurie mini TIK NLP.
  • Labai aiškiai apsibrėžkite, kokiais klausimais gali konsultuoti koučingo specialistas. Kai žmogus konsultuoja visomis įmanomomis temomis, tai atrodo tikrai šarlataniška ir atbaido.
  • Jeigu žmogus įrašomas į tokį sąrašą, tai būtina daryti nors kažkiek struktūrizuotai ir susistemintai. Būtinai turi būti veiklos ir išsilavinimo aprašymas. Negali likti tuščių grafų, nes tai atrodo juokingai.

O šiaip tai nuoširdžiai linkiu sėkmes. Ir atsikratyti tų pilnų sauskelnių, kurios trukdo judėti pirmyn ir skleidžia nemalonų kvapą.

Kai tik koučingo specialistai pradės save pateikinėti rimtai, o ne taip, kaip yra mano nagrinėtame sąraše, viskas tikrai gali pasikeisti į gerąją pusę.

Sėkmės!

Pasidalinkite:
Facebookgoogle_plus

2 comments

  1. Ačiū, Ramūnai. Geros įžvalgos, tampa aišku, kaip klientai ieško specialistų ir kokie klausimai kyla. Ačiū už patarimus, labai sutinku, kad reikia kuo aiškiau, tiksliau ir siauriau aprašyti savo paslaugas. Ir tokie straipsniai parodo, kaip tą padaryt.

Comments are closed.