Dviejų bitų užuovėja

Kas yra bitas? Tai informacijos matavimo vienetas. Jame telpa lygiai tiek informacijos, kiek telpa konkrečiame atsakyme į klausimą – taip arba ne. Ne daugiau ir ne mažiau. 0 arba 1. Paprasta.

Du nekalti skaičiukai, kuriais galima užkoduoti viską – paveiksliukus, tekstą, signalą, kuris išjungs šviesą priešo tualete…o tada paleisti tą kodą į internetą…

Jau senokai egzistuoja toks terminas „klaviatūros kaubojus“. Žmogus, kuris vemia tų dviejų bitų kombinacijomis ir nieko nebijo, nes žino, jog per už monitoriaus jis saugus, pasislėpęs, gali jaustis svarbus ir reikšmingas.

Šis tekstas atsirado ne šiaip sau.

Esu Vilnietis. Gyvenu, naudojuosi įvairiomis miesto teikiamomis paslaugomis, tarp kurių yra ir viešasis transportas.

Esu daug rašęs šia tema. Dažniau kritikavau nei gyriau. Labai norėčiau, kad būtų dėl ko labiau girti, gal kada taip ir bus.

Ko gero visi žinome, jog Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius yra aktyvus vieno socialinio tinklo dalyvis. Nereklamuosiu, bet yra toks Facebook, jei kas apie jį esate girdėję…

Ko gero mero pavyzdys paskatino ir SĮ „Susisiekimo paslaugos“ atstovus aktyviau pasakoti naujienas, informuoti apie atliktus ar atliekamus darbus, diskutuoti su keleiviais.

Manau, jog tai teisingas kelias. Tik žinant kliento nuomonę galima teikti kokybiškesnes paslaugas.

Pastarosiomis dienomis parašiau keletą komentarų SĮ „Susisiekimo paslaugos“ paskyroje, kurioje buvo diskutuojama apie tarifų už automobilių stovėjimą Vilniaus mieste didinimą.

Ir ką gi? Gavau baną (na, mane užblokavo) 🙂 Mano komentarai ištrinti.

Ar įsižeidžiau? Tikrai ne. Bet labai labai nustebau sužinojęs šio veiksmo priežastis.

Sprendžiant iš viešai prieinamos informacijos, SĮ „Susisiekimo paslaugos“ komunikavimo darbui yra pasamdžiusi jaunus, išsilavinusius žmones, kuriems komunikacija socialiniuose tinkluose tikrai nėra nauja ir svetima patirtis.

Turėtų būti puikus derinys. Tačiau jis neveikia. Tiksliau veikia, tik kažkokiu nelabai normaliu būdu – kritika bei konkretūs klausimai sukelia neigiamas emocijas, pasireiškiančias nepatikusių įrašų trynimu bei juos rašančio žmogaus blokavimu.

Blokavimas ir trynimas nėra blogai, kai iš interneto pašalinami keiksmai, patyčios, įžeidimai, žinomai klaidinga informacija – tokius dalykus reikia šalinti, trinti be gailesčio.

Tačiau kaip reaguoti, kai asmuo, kuris gauna algą iš Savivaldybės įmonės, nusprendžia, jog įmonės paskyroje negali būti komentarų, nes (citatos iš paaiškinimo):

  • Nelabai ką korektiško, kultūringo, ar konstruktyvaus Jūsų komentaruose pastebėjom

  • Daugybiniai šauktukai ir ištiktukai išduoda emocijas, ne faktus ar racionalius argumentus

  • Į draudžiamų skyrybos ženklų sąrašą patenka ir šauktukai, ir daugtaškiai, ir vietoje kabučių vartojami kableliai

  • Man asmeniškai (čia tam darbuotojui) respektabiliau atrodo, kai į tavo asmenini laišką atsako, tarkim kokio didelio ir rimto departamento vadovas ar įmonės vadovas

Tai va. Bandau susidėlioti kaip viskas atrodo iš šalies:

  • Įmonė turi Facebook paskyrą, į kurią negalima rašyti nieko, kas nesutampa su paskyrą administruojančių darbuotojų nuomone

  • Įmonės darbuotojas, turintis Facebook paskyros administratoriaus teises, pats sprendžia kam leisti komentuoti, o kam ne. Pats nusprendžia ką užblokuoti. Taisykles, panašu, irgi susikuria pats

  • Įmonės darbuotojas, atliekantis išvardintus veiksmus, gauna atlyginimą iš SĮ „Susisiekimo paslaugos“, kurią finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė. Kaip vieną iš finansavimo šaltinių galiu nurodyti tai, jog SĮ „Susisiekimo paslaugos“ gauna 30% nuo sumos, surenkamos už automobilių stovėjimą mokamose stovėjimo vietose. Kas reiškia, kad kuo didesnės automobilių stovėjimo kainos, tuo daugiau gauna SĮ „Susisiekimo paslaugos“.

  • Kai įmonės atstovai savo paskyroje blokavimo priežastis pateikia vienaip, o pačiam užblokuotam asmeniui visai kitaip, tai jau kažkokia tik medikų apibūdinama priežastis, arba melas, arba nežinau kas

Štai taip blokavimas aiškinamas SĮ „Susisiekimo paslaugos“ paskyroje

O štai taip – asmeniškai, čia ir apie šauktukus bei taisykles 🙂

Taigi, darbuotojas, kuris realiai gauna atlyginimą iš tų pačių vilniečių sunešamų pinigų, pats sprendžia kuri vilniečių nuomonė svarbi, o kuri ne. Ir visai nesibodi pakankamai kultūringai pasiųsti vilniečius velniop – tai skamba „jūs užblokuotas Facebook, rašykite į el. paštą, ten niekas nematys“.

Kai įmonė viešoje komunikavimo priemonėje siūlo (ką ten siūlo – liepia, draudžia rašyti) neberašyti klausimų viešai, o naudotis el. paštu, kyla klausimas kodėl bijoma viešos diskusijos. Aš nesu komunikacijos specialistas, bet man tai atrodo kaip labai nekokios komunikacijos pavyzdys.

Suprantu, kad komentarai, kurie nesutampa su įmonės ar jos darbuotojų skleidžiamais džiaugsmingais pasigyrimais bei neliaupsina įmonės veiklos yra nemalonūs. Tačiau jeigu viskas taip jautru, tai kurių galų apskritai kištis į socialinius tinklus? Gal tada reikia didelėmis raidėmis parašyti „ČIA LEIDŽIAMA TIK GIRTI, ŽAVĖTIS IR LIAUPSINTI MŪSŲ ĮMONĘ BEI JOS DARBUS“?

Ateina laikas, kai įmonėms teks susikurti taisykles kaip bendrauti su klientais viešojoje erdvėje, tame tarpe ir socialiniuose tinkluose.

Konkrečias, aiškias, neleidžiančias darbuotojams elgtis taip, kaip sako emocijos.

Nežinau kokios nuostatos laikosi SĮ „Susisiekimo paslaugos“, bet daugelis įmonių suvokia, jog klientą pasiųsti velniop nėra pati geriausia komunikacija. Bet ką gi, šiuo atveju administratorių saugo dviejų bitų užuovėja – blokuojame ką norime ir pagal tai, ką sugalvojame.

Tiesa, būtų baisiai įdomu sužinoti kiek gi Facebook naudotojų SĮ „Susisiekimo paslaugos“ jau yra blokavę 🙂

Du bitai:

Ištrinti komentarą? – 1-taip, 0 – ne

Blokuoti, nes…na, tiesiog blokuoti? 1-taip, 0- ne

Nutylėti apie tokius SĮ „Susisiekimo paslaugos“ bendravimo ypatumus? 1-taip, 0-ne.

Į paskutinį klausimą atsakau 0. Ne.

p.s. 01001100 01101001 01101110 01101011 11000100 10010111 01101010 01101001 01101101 01100001 01101001 00100000 01010100 01101111 01101101 01110101 01101001 00100000 11000101 10100000 01101001 01110101 11000101 10100001 01101011 01110101 01101001

Pasidalinkite:
Facebookgoogle_plus